A keresztény ezotériában szereplő 4 ördögi erő


1. Lucifer: jelentése fényhozó.
 Lucifer az egyik legfőbb angyal volt, aki fellázadt Isten ellen, ezért kitaszították a mennyből. A Sátánnal és az ördöggel azonosították, az őt követő angyalokat pedig a démonokkal. Ebben a jelentésében a szót I. Gergely pápa honosította meg. Luciferrel azonosítják az Évát bűnre csábító kígyót ami egyrészt vitatható, mert a Biblia nem említi, hogy a kígyó lenne Lucifer, ugyanakkor valóban Lucifernek tulajdonítják azt, hogy az embernek adja az intellektust. A görög mitológia Prométheuszával is azonosítják, aki lelopja az Olympuszról a fényt, a meleget, a tüzet az embereknek.
Lucifer nem kísérti az embert abban, amit tőle kapott, vagyis az intellektusban. Ő az érzelmek, az ösztönök, a szenvedélyek kísértője, a "forró ördög".
Minden kísértő tevékenysége ellenére Isten birodalmában marad, megőrzi "Isten fia" rangját (lásd Jób könyve 1.6). Lucifer is angyal volt valaha, és felvállalja, hogy ő lesz a kísértő. Tulajdonképpen az ember edzőpartnere, és számára az a pozitívum, ha ő maga veszít, és nem fogadják el a kísértését. (Lásd Mefiszto és Faust történetét.)

A szellemtudományos tanításokban Lucifer az asztráltest felkorbácsolója, mohóságra, érzékiségre, mértéktelenségre ingerel. Földi örömökre sarkall, a vágyak rabszolgájává tesz. A szabadság helyett szabadossá tesz: azt sugallja, hogy ne vállaljunk semmilyen kötöttséget, kiszámíthatóságot, hagyjuk figyelmen kívül a játékszabályokat, és egyáltalán minden másik embert. Kedvét lelki az anarchizmusban. Ha az ember a földi világ helyett inkább a szellemi témák felé fordul, akkor abban kísért, hogy az embert elszakítsa a földi valóságtól, és lila ködökbe burkolja. Az illúziók, álmok világába akar repíteni, és szellemi élményeknek látszó képeket vetít. Az egoizmus is luciferi hatás, amikor az ember úgy él, mintha a világ közepe lenne.
Lucifer ősi szimbóluma a kígyó.

2. Ahrimán
Ő Lucifer ellenpontja, aki az ész, az értelem, az intellektus világában kísért. Nem része a Krisztus-Kozmosznak, idegen szellemi erőkből jön. Ő a "hideg ördög". Célja az embert földhöz kötött gondolkodás révén az anyagi világhoz láncolni.
Mindent tud, csak teremteni nem, ezért a Teremtőtől lelkeket kell lopnia. Ő az Antikrisztus, akiről azt tanítják, hogy 2000 körül újra megtestesül. Megismétli Jézus összes csodáját, és ő lesz az emberiség legnagyobb kísértése.

A szellemtudomány szerint Ahrimán arra sarkallja az embert, hogy csak az anyagi természetű, a fizikai érzékszervekkel megismerhető, tudományos dolgokat fogadja el valóságosként. Eszményít mindent, ami megmérhető és kiszámítható. Azt sugallja, hogy az anyagi világ az egyetlen valóság. Ahrimán az embert gondolkodása révén a földhöz akarja kötni.
Az ahrimáni ember materialista gondolkodású, tagad mindent, ami a szellemiséghez tartozik. Nem szereti a változást, görcsösen ragaszkodik a régihez, a beválthoz, elutasít minden új megközelítsét. Roppant okos és művelt, intellektusa csiszolt, csak azt fogadja el, ami logikus és ésszerű. A logikán túli dolgokat gúnnyal és megvetéssel kezeli, a spirituális megközelítésről cinikusan és ironikusan nyilatkozik. Észlény, aki szinte nem is rendelkezik érzelmekkel. Józan, hideg, kimért, érzéketlen.
Ahrimán az illúziókeltés mestere is: hozzá tartozik az önámítás és a mások becsapása. Hazudozás, manipuláció, tudatos félrevezetés.
Ahrimán ősi szimbóluma a sárkány.

3. Azurra
Ő az akarati élet kísértője

A szellemtudmány szerint az aszurárk hatása a 20. században jelentkezett, és még nem bontakozott ki teljesen. Aszurai hatásra vezethetők vissza az értelmetlen gyilkosságok, az ámokfutás, a terrorizmus, a perverz szexualitás, a pornográfia és a nihilista, életellenes szemléletmód. Az aszurai hatás legjellemzőbb vonása, hogy az ember ok nélkül pusztít és rombol, és ebben örömét leli. Az aszurák a káosz urai, akik arra törekszenek, hogy mindent, aminek formája van, alaktalanná és formátlanná tegyenek. Össze akarják keverni a kozmosz rendjét. Teljesen életellenesek. A szabad akarat ellen hatnak, az akaratvilág tönkretételét célozzák.

4. Szorát - Nap démon
vagy más néven SzóráthSorath (héber), SRTHSzéth, vagy Set az önnön ellentétébe fordult isteni (minőség).
Szimbóluma a 666.
Az indiai-kínai mitológiából csúszik át. Mitológiai ábrázolásában 10 feje van, minden fején szarvak.
Abban leli örömét, ha szenvedést tud okozni, fizikai és lelki kínokat egyaránt. A keresztény ezoterikában is megkülönböztetnek emberi és démoni bűnöket. A démonizálódásban az ember lezüllhet oda, hogy más szenvedése fölött érez örömet. Saját gyönyörére kínoz. További leírások (angol nyelven) itt.

 

Lucifer és Ahrimán két végletet jelenít meg. Az előbbi felpörgeti az embert, tüzes vágyakat és szenvedélyeket szít, utóbbi a teljes józanság és hideg ésszerűséget ösztönzi. Az arany középút mindig a két szélsőség között van. Például a luciferi vakhit és az ahrimáni hitetlenség közötti középút az értelmes hit. A luciferi gyávaság és az ahrimáni vakmerőség között a középút a bátorság.
Az ellenerők létjogosultsága csak akkor érthető meg, ha tudjuk, hogy az emberiség célja a szabadság és a szeretet legmagasabb fokú kibontakoztatása. Amikor az ellenerők beléptek az emberiség életébe, akkor jelent meg a rosszra való lehetőség. Odáig az ember automatikusan követte az isteni rendet, márpedig a szabadság kulcsa, hogy legyen választási lehetőség, legyen lehetőség a szabad akaratból fakadó szeretetre. Az ellenerők nélkül nem tudnánk választani jó és rossz között.

Lucifer és Ahrimán összehasonlításáról egy remek tanulmány (angol nyelven) itt.

 

Forrás:

Váradi Tibor: Szellemtudomány, Az ember és a létezés titkai, Napfényes Alapítvány, Budapest, 2006, 143-150 o.
Popper Péter 2003. 11. 21-én a Budhista főiskolán elhangzott hatáspszichológia előadása alapján